نمونه کار یک معلم پژوهنده


تقویت انشا و تقويت املا  به كار عملي اقدام پژوهي

مقدمه : توصيف وضعيت موجود

مقطع ابتدايي زير بناي مقاطع ديگر تحصيلي مي باشد و در مقطع ابتدايي نيز پايه اول اساس پايه هاي ديگر مي باشد و هر چقدر دانش آموزان در اين پايه بهتر آموزش ببينند در پايه هاي ديگر راحت تر هستند و بالعكس ؛ در پايه اول دو درس رياضي و فارسي ( قرائت فارسي و املاي فارسي ) كليدي هستند و بيشترين ساعات به اين دو درس اختصاص مي يابد و از بين دو درس ذكر شده درس فارسي از اهميت دو چنداني برخوردار مي باشد. طوري كه بدون يادگيري درس فارسي , يادگيري دروس ديگر تقريباً غير ممكن مي باشد.

چندين بار بود كه آموزگار پايه دوم از وضعيت تحصيلي دو دانش آموز ابراز نگراني مي كرد و آنان را در حد دانش آموزان پايه اول هم نمي دانست . از عدم پيشرفت تحصيلي آنان صحبت مي كرد؛ مدير مدرسه با اولياي دانش آموزان ذكر شده , مشاوراتي را بعمل آورد . قرار شد آنان به فرندان خود كمك كنند و همگام با معلم درس ها را تكرار و تمرين كنند.

بعد از گذشت يك ماه , متاسفانه پيشرفتي حاصل نشد در جلسه شوراي معلمان وضعيت دانش آموزان ذكر شده مورد بحث قرار گرفت . پيشنهادهايي ارائه گرديد بنده را مامور رسيدگي به اين دانش آموزان نمودند , من هم با بررسي نمرات سال گذشته آنان و مشاوره با والدين و معلم پايه دوم آنان مطالبي را جمع آوري نمودم.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط کمیته پژوهشی آموزش و پرورش گنبد کاووس در پنجشنبه ۲۵ خرداد۱۳۹۱ |

نمونه ای گزارش های اقدام پژوهی معلمان شهرستان های استان تهران

رديفعنوان گزارش معلم پژوهندهدريافت گزارش معلم پژوهنده
1تاثيرفعاليتهاي موسيقيايي برحافظه وتوجه دانش آموزان كم توان ذهني دختردریافت فایل
2چگونه توانستم دانش آموزانم را به انجام تحقيق وپژوهش ترغيب نمايم؟دریافت فایل
3راهكارهايي جهت تقويت گرامر ودستور زبان انگليسي پيش دانشگاهي دانش آموزان رشته علوم تجربيدریافت فایل
4چگونه توانستم مشکلات زبانی وگفتاری دانش آموزی 8 ساله مصروع رامرتفع سا زمدریافت فایل
5فعال سازی دانش آموزان درکارمشارکتی یاگروهیدریافت فایل
6دین وزیست شناسیدریافت فایل
7ترغیب نمودن دانش آموزان دبیرستان نمونه عاشورا به اقامت نمازجماعتدریافت فایل
8بررسی میزان تاثیرآموزش راهبردهای یادگیری ومطالعه درس ریاضی برپیشرفت تحصیلی درس ریاضی 1دریافت فایل
9چگونه توانستم با استفاده از روشهای نوین دانش آموزانم را به نوشتن انشاء علاقه مند کنمدریافت فایل

+ نوشته شده توسط کمیته پژوهشی آموزش و پرورش گنبد کاووس در چهارشنبه ۲۶ مرداد۱۳۹۰ |

نمونه ای از  گزارش اقدام پژوهی - دارای رتبه کشوری

 

ايحاد علاقه و انگيزه به درس انشا و نگارش فارسي در پايه ي اوّل راهنمايي

 معلم پژوهنده:  محمد كريمي

مدرسه ي راهنمايي خلبان شهيد عباس دوران   -   ناحیه سه کرمانشاه

 

مقدمه :

         روزگاري را به ياد آوريد كه انسان هاي اوّليّه ، براي فهماندن مطالب خود به ديگران ، از حركات دست و سر و اندام و يا صدا ها و علامت هاي محدود و مبهم استفاده مي كردند . براي آنان بسيار دشوار بود كه هر چه را در دل داشتند ، بيان كنند . مدّت ها طول كشيد تا بشر ، براي رسانيدن پيام خويش به ديگران ، علامت هاي خاصّي را اختراع كند .

          در حقيقت، هنگامي كه از نوشتن ، سخن به ميان مي آيد ، بايد دو جنبه ي كاملا ً متفاوت را در آن ، مورد توجّه قرار دهيم : يك نوع نوشتن، جنبه ي هنري دارد كه اين نوع ــ  هر چند به لطف زندگي مي افزايد ــ  از لوازم زيستن نيست . نوعي ديگر از نوشتن، از لوازم زندگي امروزي است و تقريباً كسي نيست كه در دوره اي از حيات خود از آن بي نياز باشد. از يك دعوتنامه ي ساده ي مكتوب يا رسيدِ مدارك تحصيلي گرفته تا نامه هاي دوستانه و اداري، همه ، نوعي نگارش است .

          امّا در مدارس ما :    

          تعريف درستي از اين درس داده نشده است . اصلاً دانش آموزان هدف درس انشا را نفهميده اند . در نتيجه اين درس در ميان دروس ديگر مدرسه، به پديده اي ملال انگيز، بي ضابطه و نامنظّم بدل شده است كه بسياري از دانش آموزان از آن گريزانند و براي نوشتن آن دچار سر در گمي، اضطراب و ملال مي شوند. به همين دليل است كه بسياري اوقات ، رونويسي يا كپي برداري در بين دانش آموزان ديده مي شود.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط کمیته پژوهشی آموزش و پرورش گنبد کاووس در جمعه ۲۷ خرداد۱۳۹۰ |

تعريف اقدام پژوهي (پژوهش در عمل)
اصطلاح پژوهش در عمل ترجمه انگليسي action research مي‌باشد.اين اصطلاح چند سالي است كه تحت عنوان اقدام پژوهي يا پژوهش عملي توسط برخي از اساتيد كشورمان مطرح شده است (قاسمي پويا، 1382، 4) بنابراين به منظور درك بهتر اين واژه لازم است كه تعاريف ارائه شده در اين خصوص مطرح گردد تا امكان دستيابي به شناخت درست از آن واژه (اقدام پژوهي) فراهم گردد.
كورت لوين كه اولين بار اين واژه را ابداع نمود چنين بيان مي‌نمايد كه اين روش به عملكرد اجتماعي نيازمند است و تحقيق در جهت مديريت اجتماعي يا مهندس انساني مي‌تواند از مهمترين ويژگي آن به شمار آيد و آن نوع اقدام پژوهي و تحقيق تطبيقي است كه براساس شرايط و تاثيرات انواع مختلف عملكرد اجتماعي صورت مي‌گيرد و موضوع اصلي آن بهبود فعاليت اجتماعي است. علاوه بر اين چنين بيان مي‌نمايد تحقيقي كه به جز افزايش قطر كتاب چيزي به عمل نياورد كارايي نخواهد داشت (جان اسميت، به نقل از علي سيد طاهرالديني، 1384، 42).
همچنين ژانت متوز (2000) معتقد است كه اقدام پژوهي يك شكل از پژوهش گروهي خود انديشيده انجام شده توسط شركت‌كنندگان در موقعيت‌هاي اجتماعي است كه به منظور بهبود بخشيدن و اصلاح عقلانيت و صحت و درستي اقدامات اجتماعي يا آموزشي آن‌ها و همين‌طور شناخت وفهم آن‌ها از اين اقدامات صورت مي‌گيرد (ساكي، 1383، 71)

ادامه مطلب...


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط کمیته پژوهشی آموزش و پرورش گنبد کاووس در یکشنبه ۱۵ خرداد۱۳۹۰ |

تیترها و عناوین یک گزارش پژوهش در عمل یا اقدام پژوهی

- عنوان

- تشکر و قدردانی ( تقدیر از همکاران و کسانی که به اجرای طرح شما کمک کرده و نقش داشته اند)

- فهرست مطالب ( عنوان مطلب و صفحه)

- چکیده گزارش ( در یک صفحه و مختصر)

- مقدمه ( توضیح کلی در مورد مسئله، چگونگی تشخیص مسئله، انگیزه محقق از تحقیق و اهداف او از انجام تحقیق)

- بیان مسئله ( شامل توصیف وضع موجود و اهمیت و ضرورت انجام تحقیق)

- شواهد یک ( شامل مدارک، دلایل، اسناد ، ارقام و اعدادی که وضع موجود را به طور ملموس و عینی تبیین کنند)

- گرد آوری اطلاعات (جمع آوری اطلاعات در مورد مشکل و مسئله به منظور  شناسایی ریشه ها و علل پیدایش آن)

- تجزیه  و تحلیل اطلاعات ( تعبیر و تفسیر  داده های گرد آوری شده و استفاده از منابع علمی، صاحبنظران و همکاران و افراد درگیر با مسئله به منظور تبیین و علت یابی مشکل در راستای انتخاب راه حل آن)

- انتخاب راه حل یا راه حل ها ( یافتن راه حل یا مجموعه ای از راه حلها و انتخاب راه حل مناسب و قابل اجرا)

- اعتبار بخشی راه حل یا راه حل ها (بیان دلایل انتخاب و استناد به منابع مختلف جهت تایید راه حل های انتخابی)

- اجرای راه حل یا راه حلها ( بیان چگونگی اجرای اقدام یا مداخله، برنامه اجرایی یا زمان بندی شده، توصیف مراحل اجرایی، نحوه نظارت بر اجرا  و بازخورد )

- نتیجه گیری (شامل توصیف وضع مطلوب و تغییرات ایجاد شده و اینکه راه حل ها و اقدامات تا چه حد موفق و موثر بوده است. در هر صورت نتایج مثبت و منفی ناشی از اقدام توصیف شود)

- شواهد دو ( جهت تایید و مستند نمودن نتایج طرح، همه مدارک، دلایل، اسناد، ارقام و اعدادی که وضع موجود بعد از اقدام را به طور ملموس و عینی نمایان می سازد، درج شود)

- ارزیابی نهایی و تعیین اعتبار اقدام ( تایید نتایج اقدام با استفاده از منابع مختلف)

- پیشنهاد ها (پیشنهادهای پژوهشی یا اجرایی طرح جهت معلمان پژوهنده دیگری که در موضوع مشابه این طرح در صدد انجام آن هستند)

- پیوستها ( جداول و نمودارها یا نمونه مدارک و شواهد یک و دو)

- منابع( فهرست منابع علمی استفاده شده و درج آنها با رعایت اصول نگارش. در صورت استفاده از سایتها و منابع اینترنتی می بایست آدرس سایت صفحه بازدید شده تاریخ و ساعت بازدید و نام نویسنده درج شود. در صورت مشخص نبودن نام نویسنده می توان آدرس صفحه را به صورت کامل آنگونه که در بالای صفحه دیده می شودُ درج نمود )

 * منبع: - قاسمی پویا. اقبال (۱۳۸۳). راهنمای پژوهش در عمل.تهران، انتشارات پژوهشکده تعلیم و تربیت 

          - سیف الهی. وجه اله (۱۳۸۱). راهنمای اقدام پژوهی در آموزش و پرورش. تهران، انتشارات گیلان

+ نوشته شده توسط کمیته پژوهشی آموزش و پرورش گنبد کاووس در سه شنبه ۱۳ اردیبهشت۱۳۹۰ |

تحلیلی بر فرصت ها، تحدید ها و راهکارها در اقدام پژوهی

ابراهیم عدالت نژاد، کارشناس مسوول تحقیقات سازمان آموزش و پرورش اصفهان

چکیده

آموزش و پرورش پژوهش ويژه خود را مي‌طلبد كه محور اساسي آن بايد تغيير و تحول در كلاس و جريان ياددهي و يادگيري باشد. يكي از محورهاي تحول در آموزش و پرورش كه باعث تحول اساسي در نظام تحقيق و توسعه مي‌شود طرح معلم پژوهنده «پژوهش در عمل» يا اقدام پژوهي است. هدف از پژوهش حاضر تحلیل فرصت ها و تحدید ها در اقدام پژوهی و ارائه راهکارهایی جهت بهبود و توسعه آن می باشد. این پژوهش به شیوه کتابخانه ای و با مرور اسناد و متون موجود در این زمینه  صورت پذیرفته است. نتایج حاکی از ان است که اقدام پژوهی فرصت های آموزشي متعددی بوجود می آورد از جمله این که نتايج تحقيق ، كاربرد ملموس تري خواهد داشت. تفکر انتقادی و خلاق معلمان رشد و توسعه مي یابد . اقدام پژوهی معلم را از نقش مجری محض در فرآیندهای آموزشی به مدیر و رهبری توانمند در این عرصه ارتقاء می دهد. نتایج حاصل از اقدام پژوهی واقعي و حقيقي مي باشد با معیارهای علمي و عینی محك زده می شود و میان عمل و نظریه سازگاری ایجاد می گردد. با اقدام پژوهی بدنه آموزش و پرورش زنده و فعال و بالنده می شود. پژوهش در عمل از روشهایی است که سازگاری با فرهنگ بومی وملی دارد و در این رویکرد به تفاوت های فردی دانش آموزان توجه می شود. اقدام‌پژوهي در آموزش و پرورش با برخی از موانع و تنگناها از جمله مدیریت متمرکز، سلسله مراتب و بوروکراسی اداری و الزام به تبعیت از قوانین و مقررات و محدودیت در تفویض اختیار، تراکم وظایف و مسوولیت های اجرایی کارکنان آموزشی و اداری، پراکندگی یافته های پژوهشی، ذهن پژوهی به جای اقدام پژوهی، عدم پشتیبانی مالی و معنوی از اقدام پژوهان، عدم اطلاع رسانی مناسب نتایج اقدام پژوهی به معلمان و گاهاً اجرای پروژه های تکراری مواجه می باشد. در این مقاله راهکارهایی در راستای توسعه و بهبود کیفیت اقدام پژوهی ارائه شده است که طرح و تصویب مسأله اقدام پژوهی در شورای معلمان، برگزاری همايش‌هاي اقدام پژوهي، اجرای برنامه "هر مدرسه یک اقدام پژوهی مشارکتی" ، اختصاص امتیاز ویژه در ارزشیابی مدارس به طرح های اجرا شده، تاکید بر حل مسائل مدارس خاص از طریق اقدام پژوهی، اختصاص ساعات موظف معلمان به حل مسائل آموزشی و تربیتی دانش آموزان خود از طریق اقدام پژوهی، طراحی سایت ملی و بانک اطلاعات اقدام پژوهی، تشکیل باشگاه اقدام پژوهان جهت سهولت ارتباط اقدام پژوهان با یکدیگر و تبادل تجربیات و تبیین استراتژی اقدام پژوهی معلمان و مدارس توسط شورای تحقیقات استان ها در یک برنامه کوتاه مدت و میان مدت از آن جمله می باشد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط کمیته پژوهشی آموزش و پرورش گنبد کاووس در سه شنبه ۱۳ اردیبهشت۱۳۹۰ |

همکار گرامی

قطعاً درطول خدمت خود درآموزش وپرورش با مشکلات بسیاری مواجه شده اید. این مشکلات ممکن است مرتبط با دانش آموز،کلاس درس وبا آموزشگاه بوده باشد. یقیناً تعدادزیادی از این مشکلات را بادرایت وهنر معلمی ودانش حرفه ای خود حل وفصل نموده اید.دریغاًکه اگر این تجارب ثبت وبه دیگران منتقل نشودوپس از مدتی به فراموشی سپرده خواهد شد. لذا خواهشمند است یکی از تجارب ارزنده خود را به طور خلاصه درجدول زیر ثبت نمایید، که تجربیات گرانسنگ شماره توشه ای برای معلمان جوان باشد.بدیهی است کمیته پژوهشی شهرستان ثبت ونگه داری این تجارب به نام خود شما را وظیفه خودش می داند.

                                                                                         کمیته پژوهشی شهرستان گنبد کاووس             

نام و نام خانوادگی :دانیال  بهلکه

مدرک تحصیلی:لیسانس

رشته تحصیلی:علوم تجربی

سابقه کار: 16سال

سمت :دبیر

مقطع تدریس: راهنمایی

محل تدریس : شهید پقه

شماره پرسنلی :41603966

سال :89

مشکل چه بوده است ؟(لطفاً کوتاه وروشن توضیح دهید.)                                                                                                       

دریکی از سالهای خدمتم کلاسی داشتم که اکثر دانش آموزان آن بی توجه وبی انگیزه به درس بودند ویکی از این دانش آموزان علاوه براینها، رفتارهای پرخاشگرانه زیادی از خود نشان می داد.

 

اقدام شما برای رفع مشکل چه بوده است؟

برای این منظوربه دیگر همکاران پیشنهاد کردم که این مشکل را به صورت اساسی مورد مطالعه قرار دهیم. درنهایت راهکارهای زیر را جهت کاهش کاهش پرخاشگرانه درکلاس اجرا نمودم:

1- تقویت رفتارهای مغایر با رفتارنامطلوب مثلاً انجام یک فعالیت ورزشی

2- بی توجهی یا بی اعتنایی به رفتارهای آزارنده

3- محروم کردن :بلافاصله وکوتاه مدت باشد.

4- حذف پاداش ها وامتیازها.

5-گروه بندی ،تقویت کار گروهی وبه کارگیری دانش آموزان درفعالیت های فوق برنامه .

پس از اقدام شما چه اتفاقی افتاد؟(اقدام شما چه نتیجه ای دربرداشت؟)

1- بعضی ازدانش اموزان ازاین که محیط مناسبی برای درس خواندن ایجاد شده راضی هستند.

2- طبق نظر همکاران مشکلات رفتاری به میزان قابل توجهی کاهش یافته بود وبرعملکرد تحصیلی آنها تأثیر گذاشته بود.

3- با عضویت دانش آموزان درگروههای مختلف ورزشی، مذهبی ، هنری،و... میزان رفتارهای پرخاشگرانه تعدیل شد.

چه شد که به فکر این اقدام افتادید؟

ازآنجایی که می دانیم پرخاشگری ازانواع اختلالات کرداری بوده وهدف آن صدمه زدن به خود یا دیگری می باشد. بنابراین اگراین مشکل رفتاری درکلاس درس تعدیل ویا مهار نشود مسلماً مشکلات زیاد دیگری را هم به همراه خواهد داشت وبا وجود این رفتارهای آموزش نیز از کیفیت لازم برخوردار نخواهد بود بنابراین تصمیم گرفتم که با رفع این مشکل کمک کوچکی به دانش آموزان خود کرده باشم.

 

همکار گرامی

قطعاً درطول خدمت خود درآموزش وپرورش با مشکلات بسیاری مواجه شده اید. این مشکلات ممکن است مرتبط با دانش آموز،کلاس درس وبا آموزشگاه بوده باشد. یقیناً تعدادزیادی از این مشکلات را بادرایت وهنر معلمی ودانش حرفه ای خود حل وفصل نموده اید.دریغاًکه اگر این تجارب ثبت وبه دیگران منتقل نشودوپس از مدتی به فراموشی سپرده خواهد شد. لذا خواهشمند است یکی از تجارب ارزنده خود را به طور خلاصه درجدول زیر ثبت نمایید، که تجربیات گرانسنگ شماره توشه ای برای معلمان جوان باشد.بدیهی است کمیته پژوهشی شهرستان ثبت ونگه داری این تجارب به نام خود شما را وظیفه خودش می داند.

                                                                                         کمیته پژوهشی شهرستان گنبد کاووس             

نام و نام خانوادگی :بهروز حاجی قادری

مدرک تحصیلی: فوق لیسانس

رشته تحصیلی:مدیریت دولتی

سابقه کار: 20سال

سمت :دبیر

مقطع تدریس:هنرستان

محل تدریس : سید قطب

شماره پرسنلی :41570784

سال :

مشکل چه بوده است ؟(لطفاً کوتاه وروشن توضیح دهید.)                                                                                                       

آنچه که باعث یا عارض به این بشود که کار یا استنتاج ،فعالیت ازآنچه که پیش بینی نمودیم خارج بشود.

 

 

 

اقدام شما برای رفع مشکل چه بوده است؟

تلاش برای شناسایی عوامل ایجاد انحراف ازهدف ازجمله آنچه که داریم. آنچه که می خواهیم به آن برسیم وخلاء که بین دوباعث        می شود تاموفق نباشیم.

 

 

 

پس از اقدام شما چه اتفاقی افتاد؟(اقدام شما چه نتیجه ای دربرداشت؟)

نتیجه اینکه انحرافات را اصلاح نموده وپروژه را درمسیر صحیح مستقر نمودیم تا به سوی هدف پیش رود

 

 

 

 

چه شد که به فکر این اقدام افتادید؟

عواملی مختلف از جمله خسارتهای ناخواسته ، طولانی شدن مسیر رسیدن به مقصد و... باعث شد که اقدام به ترمیم نماییم.

 

 

 

همکار گرامی

قطعاً درطول خدمت خود درآموزش وپرورش با مشکلات بسیاری مواجه شده اید. این مشکلات ممکن است مرتبط با دانش آموز،کلاس درس وبا آموزشگاه بوده باشد. یقیناً تعدادزیادی از این مشکلات را بادرایت وهنر معلمی ودانش حرفه ای خود حل وفصل نموده اید.دریغاًکه اگر این تجارب ثبت وبه دیگران منتقل نشودوپس از مدتی به فراموشی سپرده خواهد شد. لذا خواهشمند است یکی از تجارب ارزنده خود را به طور خلاصه درجدول زیر ثبت نمایید، که تجربیات گرانسنگ شماره توشه ای برای معلمان جوان باشد.بدیهی است کمیته پژوهشی شهرستان ثبت ونگه داری این تجارب به نام خود شما را وظیفه خودش می داند.

                                                                                         کمیته پژوهشی شهرستان گنبد کاووس             

نام و نام خانوادگی :بهروز حاجی قادری

مدرک تحصیلی: فوق لیسانس

رشته تحصیلی:مدیریت دولتی

سابقه کار: 20سال

سمت :دبیر

مقطع تدریس:هنرستان

محل تدریس : سید قطب

شماره پرسنلی :41570784

سال :

مشکل چه بوده است ؟(لطفاً کوتاه وروشن توضیح دهید.)                                                                                                        

رفتارهای ناصحیح دانش آموز ازجمله دیگران آزاری وضعف درسی .

 

 

 

اقدام شما برای رفع مشکل چه بوده است؟

سابقه تحصیلی را از پرونده تحصیلی بررسی نموده اطلاعاتی درمورد خانواده  اش بدست آوردیم مجموعه کارهای که عین تحصیل می باید انجام دهد را پرسو جو کردیم.

 

 

 

پس از اقدام شما چه اتفاقی افتاد؟(اقدام شما چه نتیجه ای دربرداشت؟)

یک نوع حس اعتماد به نفس درایشان  مبنی براینکه واقعاً خیر خواه او هستیم هدفدار کردن مجموعه فعالیتهای درمدرسه.

 

 

 

 

چه شد که به فکر این اقدام افتادید؟

احساس کردم علت بعضی از رفتارهای ناصحیح می تواند ناشی از عدم اعتماد به دیگران نداشتن اعتماد به نفس می باشد.

 

 

 

همکار گرامی

قطعاً درطول خدمت خود درآموزش وپرورش با مشکلات بسیاری مواجه شده اید. این مشکلات ممکن است مرتبط با دانش آموز،کلاس درس وبا آموزشگاه بوده باشد. یقیناً تعدادزیادی از این مشکلات را بادرایت وهنر معلمی ودانش حرفه ای خود حل وفصل نموده اید.دریغاًکه اگر این تجارب ثبت وبه دیگران منتقل نشودوپس از مدتی به فراموشی سپرده خواهد شد. لذا خواهشمند است یکی از تجارب ارزنده خود را به طور خلاصه درجدول زیر ثبت نمایید، که تجربیات گرانسنگ شماره توشه ای برای معلمان جوان باشد.بدیهی است کمیته پژوهشی شهرستان ثبت ونگه داری این تجارب به نام خود شما را وظیفه خودش می داند.

                                                                                         کمیته پژوهشی شهرستان گنبد کاووس             

نام و نام خانوادگی :رقیه محمودی

مدرک تحصیلی:لیسانس

رشته تحصیلی:آموزش ابتدایی

سابقه کار:5 سال

سمت :آموزگار

مقطع تدریس: ابتدایی

محل تدریس : شهید انصاری

شماره پرسنلی :41612181

سال :89-88

مشکل چه بوده است ؟(لطفاً کوتاه وروشن توضیح دهید.)                                                                                                       

بدگویی بیش ازحد دانش آموزان ازیکدیگر .

 

اقدام شما برای رفع مشکل چه بوده است؟

برای حل این مشکل چندین راه حل را امتحان کردم که متأسفانه به نتیجه مطلوب نرسید تااینکه تصمیم گرفتم درفعالیت هفتگی دانش آموزان ما هرهفته دو ویژگی خوب دوستان خود را عنوان کنند. بیان ویژگی خوب دانش آموزان درکلاس هم عنوان  می شد وبه مرور زمان به صورت عادت درآمد ومنفی گویی دانش آموزان ازیکدیگر تبدیل به مثبت گویی شد.

 

 

پس از اقدام شما چه اتفاقی افتاد؟(اقدام شما چه نتیجه ای دربرداشت؟)

براثر بدگویی بیش ازحد دانش اموزان این منزقه ازیکدیگر، ابتدا درگیری وقهر وپراشگری درآنان دیده می شد ولی بااجرای این طرح به مرور زمان ازدرگیری وپرخاشگری کاسته شد ودوستی ومهربانی بیش از حد بین دانش آموزان به می خورد وآرامش بسیار خوبی درکلاس برقرار شد.

 

 

چه شد که به فکر این اقدام افتادید؟

مجله موفقیت بسیار مطالعه می کنم یکی از این مجلات ، مقاله ای دررابطه با ،مثبت بیاندیشیم را مطالعه کردم که بسیار جالب بود وراه حلی دررابطه با چگونه پرخاشگری ذهنی را کاهش دهیم ،ارائه داده بود وتصمیم گرفتم ،راه حل را درکلاس خودم اجرا کنم که به یاری خداوند به نتیجه بسیار مطلوب رسیدم.

 

 

 

همکار گرامی

قطعاً درطول خدمت خود درآموزش وپرورش با مشکلات بسیاری مواجه شده اید. این مشکلات ممکن است مرتبط با دانش آموز،کلاس درس وبا آموزشگاه بوده باشد. یقیناً تعدادزیادی از این مشکلات را بادرایت وهنر معلمی ودانش حرفه ای خود حل وفصل نموده اید.دریغاًکه اگر این تجارب ثبت وبه دیگران منتقل نشودوپس از مدتی به فراموشی سپرده خواهد شد. لذا خواهشمند است یکی از تجارب ارزنده خود را به طور خلاصه درجدول زیر ثبت نمایید، که تجربیات گرانسنگ شماره توشه ای برای معلمان جوان باشد.بدیهی است کمیته پژوهشی شهرستان ثبت ونگه داری این تجارب به نام خود شما را وظیفه خودش می داند.

                                                                                         کمیته پژوهشی شهرستان گنبد کاووس             

نام و نام خانوادگی :عاشورقلی میکائیلی

مدرک تحصیلی:لیسانس

رشته تحصیلی:جغرافیا

سابقه کار:22سال

سمت :مدیر

مقطع تدریس:راهنمایی

محل تدریس : انتظار

شماره پرسنلی :41587416

سال :

مشکل چه بوده است ؟(لطفاً کوتاه وروشن توضیح دهید.)                                                                                                       

استرس ودلسردی دانش آموزان ازدرس.

 

 

 

اقدام شما برای رفع مشکل چه بوده است؟

ریشه یابی مشکل درخانوداه ومحیط زندگی

 

 

 

پس از اقدام شما چه اتفاقی افتاد؟(اقدام شما چه نتیجه ای دربرداشت؟)

کاهش فشار واسترس وپیشرفت تحصیلی دانش آموز.

 

 

 

چه شد که به فکر این اقدام افتادید؟

دانش آموز از نظر مادی وضعیت خوبی داشت وکنجکاوی بنده مرا به فکر واداشت که چه کار می توان کرد؟.

 

 

 

 

 

همکار گرامی

قطعاً درطول خدمت خود درآموزش وپرورش با مشکلات بسیاری مواجه شده اید. این مشکلات ممکن است مرتبط با دانش آموز،کلاس درس وبا آموزشگاه بوده باشد. یقیناً تعدادزیادی از این مشکلات را بادرایت وهنر معلمی ودانش حرفه ای خود حل وفصل نموده اید.دریغاًکه اگر این تجارب ثبت وبه دیگران منتقل نشودوپس از مدتی به فراموشی سپرده خواهد شد. لذا خواهشمند است یکی از تجارب ارزنده خود را به طور خلاصه درجدول زیر ثبت نمایید، که تجربیات گرانسنگ شماره توشه ای برای معلمان جوان باشد.بدیهی است کمیته پژوهشی شهرستان ثبت ونگه داری این تجارب به نام خود شما را وظیفه خودش می داند.

                                                                                         کمیته پژوهشی شهرستان گنبد کاووس             

نام و نام خانوادگی :پروین حسینقلی پور

مدرک تحصیلی:لیسانس

رشته تحصیلی:معارف اسلامی

سابقه کار:18 سال

سمت :مدیر

مقطع تدریس: راهنمایی

محل تدریس : رضوان

شماره پرسنلی :41607096

سال :88

مشکل چه بوده است ؟(لطفاً کوتاه وروشن توضیح دهید.)                                                                                                       

مشکل بی انضباطی وناسازگاری دانش آموز سال اول راهنمایی بود که رفتارش همکلاسی ها ودبیران را آزار میداد وتقریباً با اغلب دبیران جهت تنبیه از کلاس بیرونش می کردند.

 

اقدام شما برای رفع مشکل چه بوده است؟

یک روز از کلاس بیرون گذاشته شده بود، خواستم که به دفتر آموزشگاه جهت حل مشکلش بیاید. ناگفته نمایند که از زمان مثبت وشناختی که رویش داشتم این بود که پدرش کارگر فصلی است وازیک خانواده پراولاد وشدیداً از فقر مالی وفرهنگی رنج می برد و   می دانستم در موردش خشونت به اندازه کافی اعمال شده وجواب نداده است پس با لحنی ملایم پرسیدم آیا می دانی برای چه کاری اینجا خواستم بیایی ؟ درپاسخ گفت چون درکلاس فلانی مرا اذیت کرد من هم جوابش را دادم کلاس شلوغ شدو... به او گفتم دبیر ریاضی گفته تو مباحث ریاضی را خوب می فهمی پس خوب می توانی فروشگاه مدرسه را بچرخانی وتو درمقابل فروش مزد خوب وکمک ویاری از من را خواهی داشت..

 

پس از اقدام شما چه اتفاقی افتاد؟(اقدام شما چه نتیجه ای دربرداشت؟)

بعد از قبول مسئولیت بوفه با نظارت خودم هر هفته ازسود بوفه ومبالغ دیگری که از خیرین دریافت کرده بودم ، مبلغی را به عنوان دستمزد دریافت می کردو کم کم با تغییر رفتار ورعایت انضباط ونظم وتوجه به دروس یکی از دانش اموزان ممتاز مدرسه شد..

 

چه شد که به فکر این اقدام افتادید؟

چون به تجربه ثابت شده بود که معمولاً از هوش واستعدادهای ذاتی برخوردارند اما فقر مالی وفرهنگی از او دانش آموزی بی انضباط وشر بپا کن ساخته که برای جلب نظر دیگران دست به هرکاری می زند ودانش آموزان همکلاسی با طرد کردن او ودبیران ودیگران با خشم وتنبیه او را از خود می رانند. بنابراین روش بعدی را روش محبت کردن ودادن مسئولیت وتأمین مالی دانستم.

 

 

همکار گرامی

قطعاً درطول خدمت خود درآموزش وپرورش با مشکلات بسیاری مواجه شده اید. این مشکلات ممکن است مرتبط با دانش آموز،کلاس درس وبا آموزشگاه بوده باشد. یقیناً تعدادزیادی از این مشکلات را بادرایت وهنر معلمی ودانش حرفه ای خود حل وفصل نموده اید.دریغاًکه اگر این تجارب ثبت وبه دیگران منتقل نشودوپس از مدتی به فراموشی سپرده خواهد شد. لذا خواهشمند است یکی از تجارب ارزنده خود را به طور خلاصه درجدول زیر ثبت نمایید، که تجربیات گرانسنگ شماره توشه ای برای معلمان جوان باشد.بدیهی است کمیته پژوهشی شهرستان ثبت ونگه داری این تجارب به نام خود شما را وظیفه خودش می داند.

                                                                                         کمیته پژوهشی شهرستان گنبد کاووس             

نام و نام خانوادگی :شیما حسینقلی پور

مدرک تحصیلی:لیسانس

رشته تحصیلی:علوم اجتماعی

سابقه کار:17 سال

سمت :دبیر

مقطع تدریس: راهنمایی

محل تدریس : ساره

شماره پرسنلی :41608498

سال :1388

مشکل چه بوده است ؟(لطفاً کوتاه وروشن توضیح دهید.)                                                                                                       

یکی از دانش آموزان ممتاز پایه دوم راهنمایی به دلیل اینکه یک هفته غیبت داشت از دوستانش علت غیبت را جویا شدم گفتند می خواهد ترک تحصیل کند.

 

اقدام شما برای رفع مشکل چه بوده است؟

به بهانه دیدارش به منزلشان رفتم درآنجا متوجه فقر شدید به منزلشان رفتم درآنجا متوجه  فقر شدید مالی آنها شدم یعنی چون چون پدرش دراثر بیماری فلج وخانه نشین بود مادرش بعد از سالها کارکردن درمنازل توانایی اش را ازدست داده بود ویک برادر بیکار وچند خواهر وبرادر کوچکتر داشت. پدرش را به بهزیستی معرفی کردم وبرای برادرش در یک کارخانه به کمک همسرم ،کار پیدا کردم..

 

 

پس از اقدام شما چه اتفاقی افتاد؟(اقدام شما چه نتیجه ای دربرداشت؟)

بعد از این اقدام آن دانش آموز مجدداً به مدرسه امد وبا نمرات خوبی درآن سال قبول شد.

 

 

 

چه شد که به فکر این اقدام افتادید؟

چون تشخیص دادم مشکلش فقر مالی است واین فقر با دادن مبلغی پول حل نمی شود پس برای برادرش که بیکار کار پیدا کردم تا بتوانم کمی از مشکلات را سبک کنم واو بتواند به مدرسه بیاید.

 

 

 

 

همکار گرامی

قطعاً درطول خدمت خود درآموزش وپرورش با مشکلات بسیاری مواجه شده اید. این مشکلات ممکن است مرتبط با دانش آموز،کلاس درس وبا آموزشگاه بوده باشد. یقیناً تعدادزیادی از این مشکلات را بادرایت وهنر معلمی ودانش حرفه ای خود حل وفصل نموده اید.دریغاًکه اگر این تجارب ثبت وبه دیگران منتقل نشودوپس از مدتی به فراموشی سپرده خواهد شد. لذا خواهشمند است یکی از تجارب ارزنده خود را به طور خلاصه درجدول زیر ثبت نمایید، که تجربیات گرانسنگ شماره توشه ای برای معلمان جوان باشد.بدیهی است کمیته پژوهشی شهرستان ثبت ونگه داری این تجارب به نام خود شما را وظیفه خودش می داند.

                                                                                         کمیته پژوهشی شهرستان گنبد کاووس              

نام و نام خانوادگی :مدد مددی داشلی برون

مدرک تحصیلی:لیسانس

رشته تحصیلی:آموزش ابتدایی

سابقه کار:28 سال

سمت:آموزگارومدیر

مقطع تدریس: ابتدایی

محل تدریس : رشد سید نیاز

شماره پرسنلی :41589434

سال :88

مشکل چه بوده است ؟(لطفاً کوتاه وروشن توضیح دهید.)                                                                                                        

بنده دراوایل استخدام(سال62) درروستای محروم وکوههای سر به فلک کشیده  ای بنام روشن دره که قریب 95 کیلو متر ا زگنبد فاصله داشت سخت مشغول تدریس درس ریاضی چند پایه بودم که اطاق درس،یک طاقچه وسایل کمک آموزشی داشت که ناگهان یک مار بزرگ وگزنده ای با صدای عجیب وغریب وترسناک حمله ور شد دراین بین بنده همه دانش آموزان را از گزند احتمالی مار وحشی از کلاس درس بیرون آورده وما را با یک چوبدستی زده وآن را سرنگون کردم . این یکی از خاطرات فراموش نشدنی اینجانب گردید.

 

 

اقدام شما برای رفع مشکل چه بوده است؟

همه دانش آموزان عزیز را از سر کلاس بیرون آوردم تا مشکلی پیش نیاید.

 

 

پس از اقدام شما چه اتفاقی افتاد؟(اقدام شما چه نتیجه ای دربرداشت؟)

ما را با چوبدستی سرنگون کردم وهمه دانش آموزان عزیز خوشحال شدند.  

 

 

 

چه شد که به فکر این اقدام افتادید؟

احساس مسئولیت درقبال امیدهای فردای جامعه (دانش آموزان)

 

 

 

 

+ نوشته شده توسط کمیته پژوهشی آموزش و پرورش گنبد کاووس در سه شنبه ۱۱ خرداد۱۳۸۹ |

همکار گرامی

قطعاً درطول خدمت خود درآموزش وپرورش با مشکلات بسیاری مواجه شده اید. این مشکلات ممکن است مرتبط با دانش آموز،کلاس درس وبا آموزشگاه بوده باشد. یقیناً تعدادزیادی از این مشکلات را بادرایت وهنر معلمی ودانش حرفه ای خود حل وفصل نموده اید.دریغاًکه اگر این تجارب ثبت وبه دیگران منتقل نشودوپس از مدتی به فراموشی سپرده خواهد شد. لذا خواهشمند است یکی از تجارب ارزنده خود را به طور خلاصه درجدول زیر ثبت نمایید، که تجربیات گرانسنگ شماره توشه ای برای معلمان جوان باشد.بدیهی است کمیته پژوهشی شهرستان ثبت ونگه داری این تجارب به نام خود شما را وظیفه خودش می داند.

                                                                                         کمیته پژوهشی شهرستان گنبد کاووس             

نام و نام خانوادگی :معصومه اعراب

مدرک تحصیلی:لیسانس

رشته تحصیلی:آموزش ابتدایی

سابقه کار:16سال

سمت :آموزگار

مقطع تدریس: ابتدایی

محل تدریس : دبستان حمزه

شماره پرسنلی :41714630

سال :

مشکل چه بوده است ؟(لطفاً کوتاه وروشن توضیح دهید.)                                                                                                       

ضعف املایی از پایه های قبلی.

 

 

اقدام شما برای رفع مشکل چه بوده است؟

تشخیص مشکل که مربوط به کدام یک از موارد اختلالات یادگیری املا است وبا استفاده از کتاب اختلالات یادیگری املا که به مدارس فرستاده شده بود ومجلات رشد ابتدایی که بسیار مفید بوده ومطالعه ی آنها وامتحان روشهای گفته شده ازآنها درکلاس وگروه بندی واستفاده از خود دانش آموزان به عنوان معلم یار درحل مشکل.

 

 

پس از اقدام شما چه اتفاقی افتاد؟(اقدام شما چه نتیجه ای دربرداشت؟)

از6 نفر که ضعف املایی داشتند،2نفر کاملاً با کم گفتن املا وتشویق با توجه به پیشرفت خودش نه شاگردان دیگر وهمکاری خانواده وکارکردن حروف الفباوترکیب صامت ومصوت تکرار به صورت روزانه وکارت کلمات پیشرفت نمودند.

 

 

چه شد که به فکر این اقدام افتادید؟

ضعف املا وعلاقه دانش آموزان وشغل معلمی واین که اگر یاد نگیرند سال بعد هم که پایه ی چهارم بروند همچنان ضعیف بوده وهیچ پیشرفتی نداشته وهزینه خانواده ودولت هم برای این عزیزان مصرف شده وبا استفاده از انواع روشهای تلاش درجهت پیشرفت آنها نمودم .ان شاء ... درادامه شاهد پیشرفت بقیه دانش آموزان نیز با توفیق خداوند متعال باشم.

 

 

 

همکار گرامی

قطعاً درطول خدمت خود درآموزش وپرورش با مشکلات بسیاری مواجه شده اید. این مشکلات ممکن است مرتبط با دانش آموز،کلاس درس وبا آموزشگاه بوده باشد. یقیناً تعدادزیادی از این مشکلات را بادرایت وهنر معلمی ودانش حرفه ای خود حل وفصل نموده اید.دریغاًکه اگر این تجارب ثبت وبه دیگران منتقل نشودوپس از مدتی به فراموشی سپرده خواهد شد. لذا خواهشمند است یکی از تجارب ارزنده خود را به طور خلاصه درجدول زیر ثبت نمایید، که تجربیات گرانسنگ شماره توشه ای برای معلمان جوان باشد.بدیهی است کمیته پژوهشی شهرستان ثبت ونگه داری این تجارب به نام خود شما را وظیفه خودش می داند.

                                                                                         کمیته پژوهشی شهرستان گنبد کاووس             

نام و نام خانوادگی :بی بی طاهره نیازی

مدرک تحصیلی:لیسانس

رشته تحصیلی:معارف اسلامی

سابقه کار:14 سال

سمت :مدیر

مقطع تدریس: ابتدایی

محل تدریس : دبستان شقایق

شماره پرسنلی :41608179

سال : 89-88

مشکل چه بوده است ؟(لطفاً کوتاه وروشن توضیح دهید.)                                                                                                       

حاضر جوابی ، رفتاری پر ازغرور ، بی توجهی به درس ، دعوا بین دو دانش آموز وغیره.

 

اقدام شما برای رفع مشکل چه بوده است؟

ارتباط دوستانه وصحبت با دانش آموزوتعریف از خاطرات دانش اموزی خودم دررابطه با آن موضوع توانستم رابطه ی خوبی برقرار کنم البته اجازه ی سو به استفاده به کسی ندادم دانش آموزان وقتی بامن برخورد می کنم چون خودم به آنها احترام می گذارم احترام خاصی قائل هستند اگر روزی به خاطر جلسه به مدرسه نروم روز بعد از دیدن من خوشحال می شوند چرا که با بی نظمی ترین دانش آموزان نیز رابطه تندی ندارم وبا آرامش مسئله را حل می کنم وتشویق دانش آموزان منظم وزرنگ هر ماه درصف انجام می دهیم.

 

 

پس از اقدام شما چه اتفاقی افتاد؟(اقدام شما چه نتیجه ای دربرداشت؟)

نشاط خاصی درمدرسه من وجود دارد هرچن امکانات زیادی نداریم ولی از امکانات کم نیز به نحو احسنت استفاده می کنیم دانش آموزان من را مشاور خود می دانند.

 

 

چه شد که به فکر این اقدام افتادید؟

برای اینکه شخصی از افراد مدرسه خودم رابطه بد وزورگویانه با دانش آموزان داشت همیشه هم نتیجه برعکسی داشتاو فکر می کرد با ترساندن بچه ها از خودش نظم وآرامش می آورد درصورتیکه دانش آموزان همیشه از او ابراز تنفر می کردند.با دادن مسئولیت ورابطه ی دوستانه ای که برقرار  می کنم نتیجه ی بهتری می دهد.

 

 

                                                                                                                                                                                                    

  همکار گرامی

قطعاً درطول خدمت خود درآموزش وپرورش با مشکلات بسیاری مواجه شده اید. این مشکلات ممکن است مرتبط با دانش آموز،کلاس درس وبا آموزشگاه بوده باشد. یقیناً تعدادزیادی از این مشکلات را بادرایت وهنر معلمی ودانش حرفه ای خود حل وفصل نموده اید.دریغاًکه اگر این تجارب ثبت وبه دیگران منتقل نشودوپس از مدتی به فراموشی سپرده خواهد شد. لذا خواهشمند است یکی از تجارب ارزنده خود را به طور خلاصه درجدول زیر ثبت نمایید، که تجربیات گرانسنگ شماره توشه ای برای معلمان جوان باشد.بدیهی است کمیته پژوهشی شهرستان ثبت ونگه داری این تجارب به نام خود شما را وظیفه خودش می داند.

                                                                                         کمیته پژوهشی شهرستان گنبد کاووس             

نام و نام خانوادگی :فرخ مراد علیان

مدرک تحصیلی:لیسانس

رشته تحصیلی:ادبیات

سابقه کار:23

سمت :مدیر

مقطع تدریس: راهنمایی

محل تدریس : آمنه

شماره پرسنلی :41593431

سال : 1388

مشکل چه بوده است ؟(لطفاً کوتاه وروشن توضیح دهید.)                                                                                                       

فاطمه مدیران دانش اموز پرخاشگر وناسازگار بود دائم با دانش آموزان کلاس خود وکلاسهای دیگر دعوا می کرد هر روز ما شاهد دعوای این دانش آموز با بچه ها بودیم ودانش آموزان را کتک می زد درکل با اشتباهات خود هر روز کادر دفتری را سرگرم خود                       می کرد.ودردرس هم ضعیف بود همکاران وکادر دفتری همه ازدست او ناراحت بودند.

اقدام شما برای رفع مشکل چه بوده است؟

همکاران ومن ومعاون آموزشگاه ، به دنبال تدابیری بودند برای رفع مشکل وباهم مشورت کردیم تصمیم گرفتیم با فاطمه شخصاًٌ صحبت کنیم هر وعده که مشکلی از او سر میزد با او صحبت می کردیم من ومعاون مدرسه وگاهی اوقات مادر او را دعوت می کردیم با او صحبت می کردیم واطلاعاتی در رابطه با خانواده او کسب می کردیم دیدیم که فاطمه از خانواده کم بضاعت وبیمار است پدر معتاد ومادر کارگر خانه های مردم وبرادر بیمار داردمتوجه شدیم درمنزل نکات تربیتی یاد نمی گیرد پس ما باید به او شخصیت دهیم وبه او کمک کنیم واو را نصیحت کردیم طی دو سال گذشته به همین روال ادامه دادیم امسال به او مسئولیت دادیم فاطمه کار خودراخوب انجام می دهد  درحال حاضر.

پس از اقدام شما چه اتفاقی افتاد؟(اقدام شما چه نتیجه ای دربرداشت؟)

فاطمه بعد از چند سری صحبت ونصیحت امسال سال سوم درمدرسه است او با داشتن مسئولیت ها دانش آموز بهتری شده است وهم نظم را یاد گرفته وهم درکار خود جدی شده است از نظر برخوردی ورفتاری نیز بهتر شده است دانش آموزان را اذیت نمی کند اط لحاظ درسی هم ازهمکاران پرسش می شود که درچه حدی است اعلام رضایت می کنند این روش درمورد این دانش آموز نتیجه ی خوبی داد واثر بخش بود.

چه شد که به فکر این اقدام افتادید؟

مسلم است که احساس مسئولیت ازاینکه به عنوان مسئولین مدرسه موظف هستیم تاآنجایی که امکان دارد ومادر توان داریم با درنظر گرفتن وساده رکدنروشهای تربیتی بتوانیم این ناهنجاریها وخشونت ها را ورفتارهای بد را بهبود بخشیم البته با همکاری همکاران محترم وازاین بابت خرسند هستیم.

 

 

 همکار گرامی

قطعاً درطول خدمت خود درآموزش وپرورش با مشکلات بسیاری مواجه شده اید. این مشکلات ممکن است مرتبط با دانش آموز،کلاس درس وبا آموزشگاه بوده باشد. یقیناً تعدادزیادی از این مشکلات را بادرایت وهنر معلمی ودانش حرفه ای خود حل وفصل نموده اید.دریغاًکه اگر این تجارب ثبت وبه دیگران منتقل نشودوپس از مدتی به فراموشی سپرده خواهد شد. لذا خواهشمند است یکی از تجارب ارزنده خود را به طور خلاصه درجدول زیر ثبت نمایید، که تجربیات گرانسنگ شماره توشه ای برای معلمان جوان باشد.بدیهی است کمیته پژوهشی شهرستان ثبت ونگه داری این تجارب به نام خود شما را وظیفه خودش می داند.

                                                                                         کمیته پژوهشی شهرستان گنبد کاووس             

نام و نام خانوادگی :اشرف سنچولی

مدرک تحصیلی:لیسانس

رشته تحصیلی: جغرافیا

سابقه کار:8 سال

سمت :معاون آموزشی

مقطع تدریس: متوسطه

محل تدریس : محدثه

شماره پرسنلی :82847968

سال : 88-89

مشکل چه بوده است ؟(لطفاً کوتاه وروشن توضیح دهید.)                                                                                                        

دانش آموزی بی نظم، پرخاشگر ، بی حجاب که آوردن گوشی به مدرسه را نوعی هنر وابتکار تلقی می کرد . باتأخیر های بی مورد ومشکوک سعی در هدر دادن وقت خود می داد.وادعای منضبط بودن وبی آرایشی می کرد. بازدن ، کوبیدن ورقص درمدرسه وکلاس یک طوری بشاش می ماند. با مقاومت دربرابر قوانین  ،قدرت نمایی می کرد.

 

اقدام شما برای رفع مشکل چه بوده است؟

با تحقیق وبررسی از دیگر دوستان وافراد نزدیک داخل درکلاس وایجاد طرح دوستی متوجه شدیم که از پدر ومادر حرف شنوی ندارد. به عبارتی با زبان بازی سعی درانکار عمل انجام داده بود. لذا با اطلاع رسانی به برادر بزرگتر که بسیار از ایشان حرف شنوی دارد(رعب ووحشت) به قول همکاران از غیرت وغرور این جوان برای اطلاع رفتار دانش آموز استفاده کردیم.

 

پس از اقدام شما چه اتفاقی افتاد؟(اقدام شما چه نتیجه ای دربرداشت؟)

خدا را شکر همان دانش اموز با دادن تعهد وقول به کادر دفتر دبیران 80 درصد اصلاح شده ،هم حجاب خود را رعایت می کند . داوطلبانه نمازخانه را نظافت وبرای نماز آماده می کند. تعداد تأخیر های دانش آموز کاهشش یافته . پرخاشگری نمی کند . به موقع درکلاس درس حاضر می شود.

 

چه شد که به فکر این اقدام افتادید؟

دختر ها همیشه یک نفر باید حرف شنوی داشته باشند، کسی هم به او اعتماد کامل دارند وهم یه طوری از او می ترسد وبه قولی از او حرف شنوی دارد.این بود که با تحقیق این مورد ، موارد مشابه را نیز حل وفصل نمودیم. مطالعه وتحقیق وکسب تجربه ، بسیار ارزنده است ،امید است این تجارب دراختیار دیگر همکاران هم قرار گیرد. بسیار مشتاقیم از این تجارب استفاده کنیم.

 

 

 

 

  همکار گرامی

قطعاً درطول خدمت خود درآموزش وپرورش با مشکلات بسیاری مواجه شده اید. این مشکلات ممکن است مرتبط با دانش آموز،کلاس درس وبا آموزشگاه بوده باشد. یقیناً تعدادزیادی از این مشکلات را بادرایت وهنر معلمی ودانش حرفه ای خود حل وفصل نموده اید.دریغاًکه اگر این تجارب ثبت وبه دیگران منتقل نشودوپس از مدتی به فراموشی سپرده خواهد شد. لذا خواهشمند است یکی از تجارب ارزنده خود را به طور خلاصه درجدول زیر ثبت نمایید، که تجربیات گرانسنگ شماره توشه ای برای معلمان جوان باشد.بدیهی است کمیته پژوهشی شهرستان ثبت ونگه داری این تجارب به نام خود شما را وظیفه خودش می داند.

                                                                                         کمیته پژوهشی شهرستان گنبد کاووس             

نام و نام خانوادگی :مرضیه شهمرادی

مدرک تحصیلی:لیسانس

رشته تحصیلی:ابتدایی

سابقه کار:1 سال

سمت :آموزگار

مقطع تدریس: ابتدایی

محل تدریس : ش

شماره پرسنلی :خرید خدمت

سال : 89

مشکل چه بوده است ؟(لطفاً کوتاه وروشن توضیح دهید.) 

یکی از دانش اموزان کلاس اول بسیار گوشه گیر وغیر اجتماعی است . درکلاس غیر فعال است وتکالیف درسی اش را درکلاس انجام نمی دهد وبا معلم ارتباط برقرار نمی کند . درکلاس بسیار ساکت ومنزوی است وهیچ مسئولیتی را انجام نمی دهد واز اعتماد به نفس پایینی برخوردار است.                                                                                                    

                                                                                         

اقدام شما برای رفع مشکل چه بوده است؟

1- تشویق دانش آموز   2- مسئولیت دادن به دانش آموز     3- ایجاد ارتباط با دانش آموز ازطریق محبت وملاطفت بیشتر    

4- جایزه دادن به دانش آموز       5- ارتباط عاطفی بیشتر با دانش آموز     6- گفتگو با والدین دانش آموز

 

پس از اقدام شما چه اتفاقی افتاد؟(اقدام شما چه نتیجه ای دربرداشت؟)

1- پس از اقدام متوجه شدم که مشکل دانش آموز درکلاس ودرارتباط با همکلاسانش ومعلم مشکل می گیرد. از این رو به تشویق بیشتر او پرداختم وبعد از هرکار مثبت او جایزه دادم واو بعد از مدتی توانست با معلم وهمکلاسانش ارتباط پیدا کند وفعالیت خود را آغاز کند.

 

 

چه شد که به فکر این اقدام افتادید؟

بعد از ارتباط هایی که از روی محبت با او برقرار می کردم وبا او گفتگو کردم متوجه شدم که او به درس خود علاقه دارد ودرکلاس به درسهایی که می دهم خوب گوش می کند ودرضمن به جایزه هایی که به او میدهم عکس العمل نشان می دهد ازاین رو با تشویق بیشتر به او اعتماد به نفس دادم.

 

 

 

همکار گرامی

قطعاً درطول خدمت خود درآموزش وپرورش با مشکلات بسیاری مواجه شده اید. این مشکلات ممکن است مرتبط با دانش آموز،کلاس درس وبا آموزشگاه بوده باشد. یقیناً تعدادزیادی از این مشکلات را بادرایت وهنر معلمی ودانش حرفه ای خود حل وفصل نموده اید.دریغاًکه اگر این تجارب ثبت وبه دیگران منتقل نشودوپس از مدتی به فراموشی سپرده خواهد شد. لذا خواهشمند است یکی از تجارب ارزنده خود را به طور خلاصه درجدول زیر ثبت نمایید، که تجربیات گرانسنگ شماره توشه ای برای معلمان جوان باشد.بدیهی است کمیته پژوهشی شهرستان ثبت ونگه داری این تجارب به نام خود شما را وظیفه خودش می داند.

                                                                                         کمیته پژوهشی شهرستان گنبد کاووس              

نام و نام خانوادگی :مرضیه کرمی

مدرک تحصیلی:لیسانس

رشته تحصیلی:ابتدایی

سابقه کار:18 سال

سمت :آموزگار

مقطع تدریس: ابتدایی

محل تدریس : با با طاهر

شماره پرسنلی :42260219

سال : 89-88

مشکل چه بوده است ؟(لطفاً کوتاه وروشن توضیح دهید.)  

گوشه گیری وکمرویی یکی از دانش آموزانم به نام بهاره بود که درهنگام املا نوشتن وامتحان عقب می ماند وگریه میکرد وهیچ وقت حرفش را بلند نمی گفت وخواسته اش را درجمع بیان نمی کرد و سوال من این بود که چرا بهاره این طور است ، چگونه می توانم  مشکلش را برطرف نمایم؟           

 

اقدام شما برای رفع مشکل چه بوده است؟

 ابتدا با مدیر و والدین او ومعلم پارسالش موضوع را درمیان گذاشته وبه دنبال علت این گوشه گیری وکمرویی به دلایلی دست یافتیم که عبارتند از »1- ترس از مدرسه                    2- خجالت بیش از حد وعدم اعتماد به نفس    3- عوامل خانوادگی (تولد فرزند دوم ورسیدگی کمتر والدین)       4- مقایسه بادیگران .   من سعی کردم درمقابل هریک عللی به وجود آورنده راه حلی را امتحان کنم که از مراحل زیر استفاده کردم :

1-تشویق       2- عدم مقایسه ی او با دیگران توسط والدینش  3- برقراری ارتباط عاطفی با او (درمدرسه توسط معلم ودرخانه توسط والدین )       4- سپردن مسئولیت به دانش آموزان  (مثل سرگروه کردن ودادن کارهای حتی خیلی کوچک به او.)

 

پس از اقدام شما چه اتفاقی افتاد؟(اقدام شما چه نتیجه ای دربرداشت؟)

تقریباً همه ی موارد انجام شده باهم نتیجه ی خوبی را به وجود آورد. به این نحو که سپردن مسئولیت هرچند کوچک به بهاره موجب شد گوشه گیری او کمتر شود. عدم مقایسه با دیگران مخصوصاً با دختر عمویش ، اعتماد به نفس  او را بیشتر کرده بود وآن ها بیشتر باهم دوست بودند ودیده می شوند.ارتباط عاطفی من و والدینش سبب شد که جنب وجوش بیشتری داشته باشد و از جمع گریزان نبود.

چه شد که به فکر این اقدام افتادید؟

مشکل بهاره را که حس کرده سوالاتی که درذهنم به وجود آمد مرا به این فکر انداخت که من هم مثل بقیه ، چیزهایی را که درکلاس اقدام پژوهشی یاد گرفتیم را عملی کرده واز طریق یک تحقیق اقدام پژوهشی در رفع مشکل کمرودی او بکوشم .

توجه: این تحقیق درسال 84 دردبستان معلم انجام گرفت.

 

همکار گرامی

قطعاً درطول خدمت خود درآموزش وپرورش با مشکلات بسیاری مواجه شده اید. این مشکلات ممکن است مرتبط با دانش آموز،کلاس درس وبا آموزشگاه بوده باشد. یقیناً تعدادزیادی از این مشکلات را بادرایت وهنر معلمی ودانش حرفه ای خود حل وفصل نموده اید.دریغاًکه اگر این تجارب ثبت وبه دیگران منتقل نشودوپس از مدتی به فراموشی سپرده خواهد شد. لذا خواهشمند است یکی از تجارب ارزنده خود را به طور خلاصه درجدول زیر ثبت نمایید، که تجربیات گرانسنگ شماره توشه ای برای معلمان جوان باشد.بدیهی است کمیته پژوهشی شهرستان ثبت ونگه داری این تجارب به نام خود شما را وظیفه خودش می داند.

                                                                               کمیته پژوهشی شهرستان گنبد کاووس                 

نام و نام خانوادگی :نجیبه مولوی سنزیق

مدرک تحصیلی:فوق دیپلم

رشته تحصیلی:آموزش ابتدایی

سابقه کار: 26سال

سمت :آموزگار

مقطع تدریس: ابتدایی

محل تدریس : پیوند

شماره پرسنلی :41588400

سال :

مشکل چه بوده است ؟(لطفاً کوتاه وروشن توضیح دهید.)                                                                                                        

دانش آموز حرف «ک» را «ت» وحرف «گ» را «د» تلفظ می کرد.

مثال : کلمه «کمک » را «تمت» و«آموزگار» را «آموزدار» می گفت.

درضمن حرف اول اسم دانش آموز «گ» بود، که نمی توانست درست بگوید . وهمین امر باعث خجالت او می شد. البته در نوشتن درست این حروف درکلمات مشکلی نداشت.

اقدام شما برای رفع مشکل چه بوده است؟

1- ایجاد ارتباط عاطفی نزدیک با دانش آموز(با دانش آموز دوست شدم)  

 2- ارتباط مستمر درخارج از وقت کلاسی با دانش آموز ومادر او.وهمچنین ارتباط حضوری با مادر ایشان دروقت آموزشی.

3- هر روز درحد توان به دانش آموز تکلیف داده می شد تا کلماتی را که حروف مذکور را دارند از متن کتب درسی وغیره درسی استخراج وبه کلاس بیاورد وآنها را درپایان وقت کلاس ابتدا کنار خودم به آرامی تکرار می کردو پس از تسلط کافی با صدای بلند به همکلاسی های خود می خواند . با انجام موفق این کار حس خوشایندی به دانش آموز دست میداد.البته دراوایل رغبت زیادی برای رفع این مشکل نشان نمی داد ولی به مرور با تشویق های انجام گرفته وباور این موضوع که می تواند با تمرین به این مشکل غلبه کند و تقویت اعتماد به نفس دانش آموز انگیزه ی بیشتری برای همکاری پیدا کرد. البته لازم به ذکر است درابتدا همکلاسی های دانش آموز همکاری لازم را درخصوص این کار درکلاس نداشته واکنش مطلوبی را نشان نمی دادند ولی با صحبت کردن با آنها واهمیت نقش آنها در برطرف نمودن مشکل دوستشان قبول کردند همکاری لازم را درتوشیق دوستشان وکمک به آن داشته باشند.  

4- پرسیدن اسم دانش اموز وبعضی از کلمات که دارای این حروف بودند وبه طور مستممر درهرروز ودرغیاب بقیه دانش آموزان.

پس از اقدام شما چه اتفاقی افتاد؟(اقدام شما چه نتیجه ای دربرداشت؟)

پس از گذشت 3 ماه ممارست وتمرین این مشکل کاملاً در دانش آموز رفع گردید.که موجب خوشحالی دانش آموز وموفقیت تحصیلی او گردید ورضایتمندی والدین دانش آموز را هم فراهم نمود.با اینکه دانش آموز در پایه ی بالاتر مشغول تحصیل می باشد ولی این دوستی  وارتباط عاطفی ما پا برجا می باشد واین بزرگترین پاداش درحرفه معلمی من می باشد.

چه شد که به فکر این اقدام افتادید؟

مهمترین دلیل برای انجام این کار احساس وظیفه شغلی وحرفه ای ومسئول بودن درقبال یادگیرندگان. ورفع موانع یادیگری در دانش آموز زیرا دانش آموز به خاطر این مشکل کوچک انگیزه مشارکت درفعالیت های آموزشی را نداشت با اینکه توانایی و استعداد خوبی برای امر یادگیری داشت

 

 

 

 

همکار گرامی

قطعاً درطول خدمت خود درآموزش وپرورش با مشکلات بسیاری مواجه شده اید. این مشکلات ممکن است مرتبط با دانش آموز،کلاس درس وبا آموزشگاه بوده باشد. یقیناً تعدادزیادی از این مشکلات را بادرایت وهنر معلمی ودانش حرفه ای خود حل وفصل نموده اید.دریغاًکه اگر این تجارب ثبت وبه دیگران منتقل نشودوپس از مدتی به فراموشی سپرده خواهد شد. لذا خواهشمند است یکی از تجارب ارزنده خود را به طور خلاصه درجدول زیر ثبت نمایید، که تجربیات گرانسنگ شماره توشه ای برای معلمان جوان باشد.بدیهی است کمیته پژوهشی شهرستان ثبت ونگه داری این تجارب به نام خود شما را وظیفه خودش می داند.

                                                                                         کمیته پژوهشی شهرستان گنبد کاووس             

نام و نام خانوادگی :آی تک جمالی

مدرک تحصیلی: لیسانس

رشته تحصیلی:فلسفه محض

سابقه کار: 4

سمت :دبیر

مقطع تدریس:دبیرستان

محل تدریس : گنبد

شماره پرسنلی :41612985

سال :1388

مشکل چه بوده است ؟(لطفاً کوتاه وروشن توضیح دهید.)

رفتار تند ، شلوغی ، بی نظمی درکلاس وبرهم زدن نظم، تنبلی ودرس نخواندن                                                                                                      

 

اقدام شما برای رفع مشکل چه بوده است؟

صحبت خصوصی وتوجه به مشکلات وگوش کردن حرفها، دادن مسئولیت درکلاس ، پرسش از دانش آموز ودادن فرصت دوباره تا رسیدن به نمره خوب درهمان روز تا دانش آموز مزه ی  نمره خوب را بچشد. صحبت درباره ی داشتن استعداد واثبات آن برای دانش آموز با پرسش درحین تدریس ، دادن جوایز کوچک درپیشرفت ماهانه درکلاس درس های دیگر ، معرفی دانش آموز دربین معلمان  به عنوان دانش آموزی که سعی درپیشرفت دارد وتوجه دادن معلمان به دانش آموز.

 

 

پس از اقدام شما چه اتفاقی افتاد؟(اقدام شما چه نتیجه ای دربرداشت؟)

دانش آموز درکلاس بسیار آرام ،مودب ومنظم تر ومشتاق تر به درس شد، قبلاً درامتحان تقلب می کرد اما اکنون خود به سوالات امتحان جواب می دهد ، اعتماد به نفس بیشتر طوری که دانش آموز به طورقابل  توجه ای بالارفت که از نمرات زیرده (2-3) به نمره 25/19 رسید وبا توجه به تأکیدی که در سایر درسها شد دانش آموز در درسهای دیگر پیشرفت کرد.

 

 

چه شد که به فکر این اقدام افتادید؟

به نظر من دانش آموز بی نظم وتنبل اگر به مشکل اش رسیدگی نشود فقط آینده ی درسی اش درخطر نیست بلکه آینده ی زندگی اش درخطر است یا نداشتن اعتماد به نفس وحس نکردن موقعیت به نظر من هردانش آموز مشکل داری را می شود کمک کرد ، من سعی کردم هر چند اندک کمک کنم به حس اعتماد به نفس وحس خوشبختی وچشیدن موفقیت با تلاش برای دانش آموز ، همچنین با دیدن وضعیت خانوادگی دانش آموزان وپرسش از مدیر سعی در هرچه بهتر شدن زندگی آنها کردم.

 

 

همکار گرامی

قطعاً درطول خدمت خود درآموزش وپرورش با مشکلات بسیاری مواجه شده اید. این مشکلات ممکن است مرتبط با دانش آموز،کلاس درس وبا آموزشگاه بوده باشد. یقیناً تعدادزیادی از این مشکلات را بادرایت وهنر معلمی ودانش حرفه ای خود حل وفصل نموده اید.دریغاًکه اگر این تجارب ثبت وبه دیگران منتقل نشودوپس از مدتی به فراموشی سپرده خواهد شد. لذا خواهشمند است یکی از تجارب ارزنده خود را به طور خلاصه درجدول زیر ثبت نمایید، که تجربیات گرانسنگ شماره توشه ای برای معلمان جوان باشد.بدیهی است کمیته پژوهشی شهرستان ثبت ونگه داری این تجارب به نام خود شما را وظیفه خودش می داند.

                                                                                         کمیته پژوهشی شهرستان گنبد کاووس             

نام و نام خانوادگی :مصطفی کوچکی

مدرک تحصیلی: لیسانس

رشته تحصیلی:مدیریت دولتی

سابقه کار: 20

سمت :مدیر

مقطع تدریس:ابتدایی

محل تدریس : دبستان باباطاهر

شماره پرسنلی :41595338

سال :88-89

مشکل چه بوده است ؟(لطفاً کوتاه وروشن توضیح دهید.)

یکی از دانش آموزان پایه چهارم دچار کمرویی وسپس افت تحصیلی پیدا کرده بود. او هیچ وقت برای پاسخ دادن به درس پای تخته    کلاس نمی آمد کم حرف وگوشه گیر واز جمع گریزان بود. هروقت با اجبار پای تخته کشیده می شد صورتش سرخ شده ومضطرب گردیده وقادر به پاسخگویی دروس را نداشت.

 

اقدام شما برای رفع مشکل چه بوده است؟

موضوع را پیگیری نمودم وبا آموزگار قبلی وهمکاران واولیای دانش آموز درمیان گذاشتم. همه خجالتی وکمرویی او را تأیید می کردند .پس از راههای شناختی واقدام پژوهی مبادرت به حل این مشکل اقدام نمودم .گردآوری اطلاعات ،شواهد 1و2 وتوصیف وضع موجود وسپس بعد از انجام فعالیتهای مختلف نتایج خوب ومثمر ثمری را بدست آمد که آخر سر باعث شد پیشرفت دانش آموز گردید.

 

پس از اقدام شما چه اتفاقی افتاد؟(اقدام شما چه نتیجه ای دربرداشت؟)

پس از این اقدامات دانش آموز دیگر تغییر کرده بود . وبر خلاف گذشته دیگر گوشه گیری وانزوا نمی کرد با دوستان وهمکلاسان خود می جوشید ودرحیاط مدرسه با آنها بازی می رکرد . درفعالیتهای گروهی شرکت می کرد . حتی دوستان جدید از کلاسهای دیگر نیز پیدا کرده بود. والدین دانش آموز نیز از او راضی بودند واز این تغییرات صحبت می کردند.

 

 

چه شد که به فکر این اقدام افتادید؟

چون مشکلی که پیش آمده بود درست درموقعی بود که بنده دردوره اقدام پژوهشی شرکت کرده بودم. وبا خود می گفتم که چگونه    می توان واز چه راههایی باید بتوان این دانش آموز را از این معضل نجات دهم.سپس به این فکر افتادم که راه اقدام پژوهشی که یک مشکل عینی را بررسی می کند آن را پیگیری وراهی برای آن پیدا کنم.

 

 

 

همکار گرامی

قطعاً درطول خدمت خود درآموزش وپرورش با مشکلات بسیاری مواجه شده اید. این مشکلات ممکن است مرتبط با دانش آموز،کلاس درس وبا آموزشگاه بوده باشد. یقیناً تعدادزیادی از این مشکلات را بادرایت وهنر معلمی ودانش حرفه ای خود حل وفصل نموده اید.دریغاًکه اگر این تجارب ثبت وبه دیگران منتقل نشودوپس از مدتی به فراموشی سپرده خواهد شد. لذا خواهشمند است یکی از تجارب ارزنده خود را به طور خلاصه درجدول زیر ثبت نمایید، که تجربیات گرانسنگ شماره توشه ای برای معلمان جوان باشد.بدیهی است کمیته پژوهشی شهرستان ثبت ونگه داری این تجارب به نام خود شما را وظیفه خودش می داند.

                                                                                         کمیته پژوهشی شهرستان گنبد کاووس             

نام و نام خانوادگی :خدیجه اصغری

مدرک تحصیلی: فوق دیپلم

رشته تحصیلی:آموز ابتدایی

سابقه کار: 14

سمت :آموزگار

مقطع تدریس:ابتدایی

محل تدریس : سلاق غایب

شماره پرسنلی :41608131

سال :1388

مشکل چه بوده است ؟(لطفاً کوتاه وروشن توضیح دهید.)

وابستگی ومتکی بودن به مادر

یونس درپایه ی اول تحصیل می کند. وی دراوایل سال تحصیلی به علت وابستگی شدید به مادرش از مدرسه وکلاس درس گریزان بود ورغبتی از خود برای درس خواندن نشان نمی داد . هرروز با مادرش در کلاس حاضر می شد. بدون مادر به مدرسه نمی آمد واگر مادر را از یونس جدا می کردیم گریه وزاری می کرد و مجبور شدیم چند روزی مادر یونس درکلاس حاضر شود.

 

اقدام شما برای رفع مشکل چه بوده است؟

طی جلسه ای که با همکاران ومدیر مدرسه داشتیم درباره ی مشکل این دانش آموز بحث وگفت وگو وتبادل نظر گردید. با یونس ارتباط عاطفی وصمیم برقرار نموده وارتباطم را با او بهتر کردم محبت یک عامل اساسی است که با استفاده از آن به کودک کمک می کنیم تارشدی سالم وسازگار داشته باشد.او را تشویق کرده وهدیه ای دادیم مسئولیت دادم فضای کلاسم راشاد واز شعر وقصه استفاده نمودم درآخر ازروش مقابله منفی استفاده کردم یعنی نسبت به رفتار یونس بی اعتنایی از خود نشان دادم.

 

 

پس از اقدام شما چه اتفاقی افتاد؟(اقدام شما چه نتیجه ای دربرداشت؟)

ازروش مقابله ی منفی که استفاده کردم منتظر عکس العمل وی شدم این روش نتیجه ی مطلوبی داشت وباعث شد که تغییری دررفتار یونس به وجود آید واو را به مدرسه علاقمند سازد وهمچنین از وابستگی او به مادرش کاسته شود وحالایونس به تنهایی درکلاس حاضر شده وروحیه ی شاد وشاداب دارد.

چه شد که به فکر این اقدام افتادید؟

مسئله وابستگی یونس به مادر کنجکاوی مرا برانگیخت  وبرای ارضای حس کنجکاوی خود ورشد و شکوفایی استعداد یونس به فکر چاره افتادم. رفتار یونس بیشتر مرا نگران می کرد واز طریق وجود مادر یونس درکلاس باعث  حواس پرتی دانش آموزان می شد. به خاطر همین خواستم ازروشی استفاده کنم که بتوانم این وابستگی یونس را ازبین ببرم واو را به مدرسه علاقمند سازم که دراین مورد موفق شدم.

 

 

 

همکار گرامی

قطعاً درطول خدمت خود درآموزش وپرورش با مشکلات بسیاری مواجه شده اید. این مشکلات ممکن است مرتبط با دانش آموز،کلاس درس وبا آموزشگاه بوده باشد. یقیناً تعدادزیادی از این مشکلات را بادرایت وهنر معلمی ودانش حرفه ای خود حل وفصل نموده اید.دریغاًکه اگر این تجارب ثبت وبه دیگران منتقل نشودوپس از مدتی به فراموشی سپرده خواهد شد. لذا خواهشمند است یکی از تجارب ارزنده خود را به طور خلاصه درجدول زیر ثبت نمایید، که تجربیات گرانسنگ شماره توشه ای برای معلمان جوان باشد.بدیهی است کمیته پژوهشی شهرستان ثبت ونگه داری این تجارب به نام خود شما را وظیفه خودش می داند.

                                                                                         کمیته پژوهشی شهرستان گنبد کاووس             

نام و نام خانوادگی :منیژه شکر پور

مدرک تحصیلی: لیسانس

رشته تحصیلی:آمزش ابتدایی

سابقه کار: 5

سمت :آموزگار

مقطع تدریس:ابتدایی

محل تدریس : روستای یارتی قایه

شماره پرسنلی :خرید خدمتی

سال :1389

مشکل چه بوده است ؟(لطفاً کوتاه وروشن توضیح دهید.)

یکی از دانش آموزان کلاس اینجانب دچار مشکل حسادت است که این دانش آموز ازروی حسادت به سایر همکلاسی هایش رفتارهایی چون :گوشه گیری وبا چاپلوسی وسخن چینی وتوسل به رفتار های ضد اخلاقی برای جلب توجه دیگران شده بود ودچار ناامیدی وافسردگی شده بود.

 

اقدام شما برای رفع مشکل چه بوده است؟

اقدام من برای رفع این مشکل آگاه کردن کودک از اینکه مورد توجه ومحبت والدین قراردارد، محبت به دانش آموز وقتی که تنهاست ، ایجاد زمینه اعتماد وتوجه ، سپردن یک دانش آموز به دانش آموز حسود برای مراقبت ونگهداری ، کمک به دانش آموزبرای برون ریزی احساسات حسادت، استفاده از نقاشی وبازی درمانی و... بوده است.

 

پس از اقدام شما چه اتفاقی افتاد؟(اقدام شما چه نتیجه ای دربرداشت؟)

پس از اینکه این اقدامات را روی دانش اموز انجام دادم اتفاق خاصی را که من احساس رضایت ازآن دانش آموز را داشته باشم نکردم وانگار که حسادت درپوست ورگ این دانش آموز رخنه کرده وهیچ وقت بیرون نمی آید..

 

 

چه شد که به فکر این اقدام افتادید؟

علائم ونشانه های حسادت را دراین دانش آموز دیدم که هرروز حسادتش بیشتر می شد وبین دانش آموزان تفرقه واختلاف ایجاد می کرد واین شد که به فکر این اقدام افتادم.

 

 

 

 

 

همکار گرامی

قطعاً درطول خدمت خود درآموزش وپرورش با مشکلات بسیاری مواجه شده اید. این مشکلات ممکن است مرتبط با دانش آموز،کلاس درس وبا آموزشگاه بوده باشد. یقیناً تعدادزیادی از این مشکلات را بادرایت وهنر معلمی ودانش حرفه ای خود حل وفصل نموده اید.دریغاًکه اگر این تجارب ثبت وبه دیگران منتقل نشودوپس از مدتی به فراموشی سپرده خواهد شد. لذا خواهشمند است یکی از تجارب ارزنده خود را به طور خلاصه درجدول زیر ثبت نمایید، که تجربیات گرانسنگ شماره توشه ای برای معلمان جوان باشد.بدیهی است کمیته پژوهشی شهرستان ثبت ونگه داری این تجارب به نام خود شما را وظیفه خودش می داند.

                                                                                         کمیته پژوهشی شهرستان گنبد کاووس             

نام و نام خانوادگی :سعیده ملتی

مدرک تحصیلی: فوق دیپلم

رشته تحصیلی:فلسفه محض

سابقه کار: 19

سمت :آموزگار

مقطع تدریس:ابتدایی

محل تدریس :سوم خرداد

شماره پرسنلی :41604774

سال :89

مشکل چه بوده است ؟(لطفاً کوتاه وروشن توضیح دهید.)

من آموزگار کلاس اول هستم یکی از دانش آموزان من دیر سرکلاس حاضر می شد معمولاً 20 تا 30 دقیقه بعد اززنگ آن هم خواب آلود وبدون انگیزه واین موجب افت درسهایش می شد.

 

اقدام شما برای رفع مشکل چه بوده است؟

ابتدا به مدیر گزارش دادم وبعد والدین او را خواستم که فهمیدم این دانش آموز شبها خیلی دیر می خوابد وبرنامه های تلویزیون را تاآخر مشاهده می کند با والدین او صحبت کردم که نگذارد او ظهرها بخوابد وتا دیر وقت بیدار بماند وبا مشورت مدیر هرروز به این دانش آموز با تلفن بیدار باش می دادیم ونیز با تشویق به دادن امتیاز.

 

پس از اقدام شما چه اتفاقی افتاد؟(اقدام شما چه نتیجه ای دربرداشت؟)

بعد از مدتی این دانش آموز مانند دیگر دانش آموزان به صورت مرتب سر کلاس حاضر می شد وخیلی هم سرحال بود.

 

 

+ نوشته شده توسط کمیته پژوهشی آموزش و پرورش گنبد کاووس در سه شنبه ۱۱ خرداد۱۳۸۹ |

نام و نام خانوادگی :بی بی زبیده نیکمنش

مدرک تحصیلی:لیسانس

رشته تحصیلی:آموزش ابتدایی

سابقه کار: 15سال

سمت :آموزگار

مقطع تدریس: ابتدایی

محل تدریس : آموزشگاه چمران

شماره پرسنلی :42458521

سال :

مشکل چه بوده است ؟(لطفاً کوتاه وروشن توضیح دهید.)                                                                                                       

دراولین سال تدریسم دانش اموزی داشتم که اسمش فهیمه بود. فهیمه در درس املا مشکل داشت وهنگاهی که املا می گفتم کلماتی را که نمی توانست بنویسد می نشست گریه می کرد وهرکاری می کردم آرام نمی شد . همیشه درزنگ املا این مشکل را داشتم.

 

 

اقدام شما برای رفع مشکل چه بوده است؟

برای رفع این مشکل چندین اقدام نمودم: از جمله گفتن متن ملا قبل از اینکه املا بگیریم، جمله سازی با کلماتی که مشکل داشت ، استفاده از کارتهای آموزشی، بامداد قرمز نوشتن کلماتی که اشکال داشت.و... بالاخره فکری به خاطرم رسید چون فهیمه خیلی علاقه به گفتن املا داشت ومعلمی را خیلی دوست داشت . از او خواستم که به من املا بگوید.

 

 

پس از اقدام شما چه اتفاقی افتاد؟(اقدام شما چه نتیجه ای دربرداشت؟)

شور وشوق خاصی رادرچهره ی او دیدم .ازاو خواستم به من املا بگوید با اشتیاق خاصی جلو آمد وبه من املا گفت. من خود عمداً بعضی کلمات را اشتباه نوشتم .بعد از گفتن املا از او خواستم که هنگام تصحیح ازروی کتاب نگاه کند

 

 

چه شد که به فکر این اقدام افتادید؟

به خاطر علاقه ی خاصی که فهیمه به معلمی داشت به فکر این اقدام افتادم.

 

 

+ نوشته شده توسط کمیته پژوهشی آموزش و پرورش گنبد کاووس در شنبه ۱ خرداد۱۳۸۹ |

نام و نام خانوادگی :انا بی بی بهمنش

مدرک تحصیلی:لیسانس

رشته تحصیلی:آموزش ابتدایی

سابقه کار: 20سال

سمت :آموزگار

مقطع تدریس: ابتدایی

محل تدریس : شهید افسر دبیر

شماره پرسنلی :41261731

سال :89-1388

مشکل چه بوده است ؟(لطفاً کوتاه وروشن توضیح دهید.)                                                                                                       

 درسال83-1382 من دریکی از مدارس دخترانه ابتدایی شهرستان کلاله درسمت مدیریت مشغول به کار بودم که این مشکل عدم برقراری ارتباط ویا زبان ساده تر خجالتی بودن دانش آموزان من را آزار می داد ومن نگران آینده یاین بچه ها بودم که این مشکل اگر حل نشود گوشه گیری وشرکت نکردن درفعالیت های اجتماعی مانع موفقیت آنها خواهد شد.

اقدام شما برای رفع مشکل چه بوده است؟

- زیر نظر گرفتن یکی ازدانش آموزان کلاس چهارم که این مشکل در او به صورت حادتری مشاهده می شد.  

 - ارتباط با اولیاء هرچه بیشتر وهرچه ازنزدیکتر-  مطرح کردن مشکل درجلسه ی شورای معلمان.

- برقرار کردن ارتباط صمیمی با دانش آموز- دادن مسئولیت بیشتر درگروه

-  ساخت عروسک هایی از جنس پولیش(عروسک های دستی)   -  آموزش نمایش ونمایش عروسکی

- اجرای نمایش عروسکی توسط بچه ها یی که مشکل ارتباطی دارند درمراسم مختلف یا دردرسهای مختلف درکلاس.

 

پس از اقدام شما چه اتفاقی افتاد؟(اقدام شما چه نتیجه ای دربرداشت؟)

- مشکل تاحدودی حل شده بود. درکلاس دروس شفاهی را جوا ب می داد دربازی های گروهی شرکت می کرد ودرمراسم صبحگاه حضور می یافت برای بردن وآوردن وسایل لازم درکلاس به دفتر آموزشگاه می آمد- درهفته ی بزرگداشت معلم ، شعری را به زبان خرگوش(عروسک دستی)به پاس زحمات معلمش برای حاضرین قرائت کرد ومورد تشویق قرار گرفت.

 

چه شد که به فکر این اقدام افتادید؟

دوست داشتم بچه ها راحت حرفشان را بزنند وبه حرف نزدن وخجالتی بودن عادت نکنند. درغیر این صورت دربزرگسالی هم درصورت حل نشدن مشکل درفعالیتهای اجتماعی وکسب مهارتهای زندگی ضعیف خواهند بود. واما چرا این راه حل :با توجه به علاقه ایی که   بچه ها به عروسک ها نمایشی دارند اولین راهی بود که به خاطرم رسید واینکه نمایش وبازی بهترین روش برای رسیدن به اهداف آموزشی وپرورشی می باشد.

 

+ نوشته شده توسط کمیته پژوهشی آموزش و پرورش گنبد کاووس در شنبه ۱ خرداد۱۳۸۹ |